خاستگاه ظروف سفالی

به طور حتم می توان گفت ظروف ساخته شده با گل رس، قدیمی ترین ساخته دست بشر است ولی نمی توان به درستی مشخص کرد که در کدام نقطه از جهان اولین بار انسان دست به خلاقیت زده و ترکیب آب و خاک را برای ساخت اشیا به کار برده است. البته از آن جایی که تمدن های باستانی محل اولیه همه اکتشافات و اختراعات انسانی می باشند لذا می توان گفت سفالگری نیز ریشه در تمدن ها و سرزمین های باستانی دارد.
باستان شناسان سرزمین باستانی سومر را جایگاه اصلی سفالگری می دانند ولی کاوش های انجام شده حکایت از پیداکردن آثار سفالی مربوط به شش هزار سال قبل در نواحی جیرفت دارد. آنچه مسلم است ایرانیان از دیرباز با این هنر باستانی آشنا بوده اند و در ساخت ظروف گلی از آن استفاده می کردند.

امروزه در بسیاری از شهرهای ایران هنوز صنعت سفالگری با علاقه خاصی دنبال می شود و به یکی از صنایع دستی مردم این مناطق تبدیل شده است. لالجین همدان، میبد یزد، سیاهکل گیلان، شهرضا در اصفهان، جویبار مازندران و کلپورگا در سیستان و بلوچستان از مناطقی هستند که هنرمندان سفالگر در آنجا مشغول به فعالیت می باشند. البته اهل فن می دانند که سفال تولید شده در هر یک از این مناطق با دیگری در طرح و رنگ و نوع مواد تفاوت دارد که این اختلاف ناشی از امکانات جغراقیایی هنرمندان سفالگر می باشد.

تاریخچه سفالگری از گذشته تا به امروز

بدیهی است بشر اولیه ساخت ظروف گلی را در حد ابتدایی و رفع احتیاج آغاز کرد اما در دوران معاصر و با پیشرفت تکنولوژی و ورود رنگ، طرح و حتی چرخ های سفالگری، تحول زیادی در تاریخچه سفالگری به وجود آمده است. از سفالینه های معروف می توان کوزه و پیاله را نام برد ولی تنوع در سفال های ساخته شده بسیار بیش از این موارد است. انواع ظروف، اشیاء زینتی، لوحه های آذین به اشعار زیبا از شعرای قدیمی، آبنماهای دیدنی و مدرن، کوزه آب، پارچ و لیوان، ظروف مختلف رنگ آمیزی شده و پخته شده در کوره نمونه هایی از سفالگری در این دوران می باشند.

مقالات : اطلاعات بیشتری در مورد سفالگری داشته باشیم .

کلاس های آموزشی : هنرهای دستی را تجربه کنیم .

 • شماره های تماس :

  ۰۵ ۰۵ ۵۸ ۲۲   –   ۵۸۷ ۵۸۷ ۲۲ – ( ۰۲۱ )

  ۵۸۷۶۳۲ ۲۲    –    ۵۸۷۶۲۱ ۲۲

  ۲۲۵۸۵۹۷۷    –    ۵۸۷۶۵۰ ۲۲

  همراه : ۰۹۱۲۱۸۸۴۸۲۱

 • آدرس :

  تهران – پاسداران – بالاتر از برج سفید – ابتدای گلستان سوم

  بعد از رستوران چیتر برگر – ساختمان ۱۲۰

  مرکز تخصصی آموزش سفالگری – پویا اندیش

1
آدرس پویا اندیش

@pouyaandish

راه آسان برای ارتباط با ما - کانال تلگرام تصویرگران پویا اندیش

کلیه حقوق سایت متعلق به آموزشگاه سفالگری تصویرگران پویا اندیش می باشد