multi step transitions

آموزش سفالگری:

خاکی که با آب در می آمیزد و گِلی از آن بعمل می آید که بتوان با آن روی چرخ سفالگری ، ظروفی ساخته و پرداخته گردد ، انواع متفاوتی دارد .
این خاک به هر منطقه ای از جغرافیا می تواند تعلق داشته باشد ، و تنها متعلق به یک شهر و یا یک کشور خاص نیست.
ویژگیها و نحوه تهیه و میکس هر یک از آنها تقریباً نزدیک و همانند سایر گِل هایی است که ساخته و پرداخته می شوند تا هنرمندان سفالگری و نقوش برجسته و مجسمه سازان ، بتوانند از آنها برای خلاقیت های هنری خود استفاده کنند ، زمانی که به مرحله پخت در کوره می رسند برخی از انواع این خاک ها درجه حرارت بالاتری را برای پختن نیاز پیدا می کنند .

مثل خاک چینی (کائولین) که در ۱۲۰۰ و ۱۳۰۰ درجه در کوره های مخصوص بخود به پخت می رسند.در صورتیکه گل رس همدان (گل قرمز) و یا جاجرود(گل سیاه) در ۷۵۰ و یا ۸۰۰ درجه به مرحله پخت کامل می رسند .

آموزش ظروف سفالی

 آماده سازی گِل رس:
آماده سازی گل رس بیشتر در کارگاههای سفالگری انجام می گیرد و هنرمند ، گل آماده در جهت تولید کار خود را نیاز دارد.
در گذشته ، آماده کردن گِل ، چه از نوع کائولین (خاک چینی) ، چه انواع گل رس در کف کارگاهها ، توسط حرکتهای چرخشی پا صورت می گرفته است ، ولی در حال حاضر دستگاههای میکس ، هستند که گل را ورز داده ، پرورانده و به صورت خمیر در می آورند ، طوری که بتوان به راحتی و به ظرافت از آن در اجراهای ساخت ظروف ، تابلوهای نقش برجسته و تندیس های کوچک و بزرگ استفاده کرد .

گِل آماده ، باید عاری از هر خلل و فُرج و هوا باشد و گرنه آثار ساخته شده ، امکان ترک خوردن و تاب برداشتن را پیدا می کنند .

گِل ورز داده و پرورانده شده تا زمان شروع ساخت و ساز باید با پارچه های کتانی و یا پنبه ای پوشش داده شود و همینطور برای حفظ رطوبت ملات ، از پوشش پلاستیک استفاده کرد .
هر نوع خاکی که از آن برای ساخت و اجراء خلاقیت های ذهنی خود استفاده می کنید و به آن شکل می دهید ، باید گِلی عاری از هر خلع و هوا بوده و خوب پرورانده شده باشد که در این صورت براحتی می توانید از آن برای ساخت و سازهای خود استفاده کنید .
هر چه بیشتر کار می کنید ، این تجربه را که چه موقع بهترین حالت اجرایی خود را می یابد را خواهید آموخت.

سفالگری

like  گِل از هر نوع خود به صورت خمیری ، این امکان را به شما می دهد که با آن هر چیزی را که دوست می دارید ، بسازید هر گونه ظرف تخت و یا گنبدی شکل و یا هر حجم و تندیسی را که تصمیم به اجرای آن دارید .
اهمیت زمان در آموزش سفالگری : تا زمانی که روی گِل در حال تغییر و تحول هستید و از ابزار مخصوص این کار استفاده می کنید و مراحل کاستن و افزودن و کارهای ترکیبی را انجام می دهید ، گِل در مجاورت هوا قرار می گیرد و رطوبت خود را می رود که از دست بدهد ، لذا در فاصله های مشخصی از کار ، باید ظروف و یا آثار دیگر گِلی خود را با ظروف آب پاچ خیس و مرطوب سازید و اگر قرار باشد مرحله بعدی کارتان به روز دیگری موکول شود ، باید ساخته های دستی خود را با پارچه های خیس و پلاستیک پوشش دهید تا به دفعات فرصتی پیش آید که بتوانید کار خود را به اتمام برسانید ، بدون آنکه گِل خشک شود و یا ترک برداشته و تاب بردارد.

در پایان کار آموزش سفالگری و آخرین مراحل رتوش و تمیز کاری ، سوراخ های را بر روی پوشش های پلاستیک خود ایجاد می کنید گه هوا بتواند بتدریج رطوبت گل را گرفته و کارهای هنری ، آماده رفتن به کوره شوند .

کلیه حقوق سایت متعلق به آموزشگاه سفالگری تصویرگران پویا اندیش می باشد