سفال مینایی از دوران باستان تا کنون همواره مورد توجه قرار گرفته است و بسیاری از سفالگران به ساخت سفال های مینایی می پرداختند. معمولا دو مرحله پخت در لعابکاری صورت می گیرد که به مرحله اول آن بیسکوییت می گویند و در مرحله دوم پخت از لعاب مینا برای تزیین سفال استفاده می شود.
برای ایجاد سفال های مینایی از سیلیکات آلومینیوم در ایجاد گل رس استفاده می کنند ، در این روش خاک مورد استفاده در سفالگری معمولا خاک چینی یا کائولین می باشد.
در روش مینایی ، با مایع مینا بر روی ظروف لعاب خورده نقاشی می کنند. این مایع پس از پخت در شرایط اتمسفر کوره به قشر نازکی از فلز تبدیل می گردد و به رنگ های طلایی ، مسی ، عنابی یا سایر رنگ ها دیده می شود.

سفال مینایی
لعابکاری مینایی

استفاده از روش مینایی در سفالگری از دوران سلجوقیان در ایران رواج پیدا کرد و به حد کمال خود رسید.
در آن دوره از سولفات مس و نیترات نقره و طلا و همچنین نیترات بیسموت برای تزیین ظروف سفالی استفاده می شد و گاهی با کربنات نقره و کربنات مس ، رنگ های زیبایی را ایجاد می کردند.
در دوران سلجوقی روش کار برای ایجاد سفال های مینایی به این ترتیب بود ، که یک قسمت از مواد ذکر شده در بالا را با سه قسمت از گل اخرا و صمغ عربی که کاملا ساییده و نرم شده بود را با هم ترکیب می کردند و سپس به صورت لایه ای نازک بر روی لعاب نقاشی می کردند.

شیوه مینایی را که در آن از ترکیب رنگ های اصلی و طلایی استفاده می شد ، هفت رنگ می نامیدند. زمینه رنگ در این روش آبی کبالت می باشد که در زیر لعاب شفاف و بی رنگ قرار داده شده است.
ظروف سفالی هفت رنگ اغلب در ری ، ساوه ، کاشان و نیشابور تولید می شد و بهترین ظروف سفالی مینایی یا هفت رنگ مخصوص شهر ری بوده است.
نقش معروف سفال مینایی هفت رنگ در این دوران اغلب صحنه ها و مجالس حماسی و افسانه های تاریخی زمن ساسانی و نقش انسان و هم چنین اسلیمی و نقش جانوران در موضوعات داستانی بوده است.

در قرن ششم هجری یک نوآوری فنی راه سفالگری را متحول کرد ، در این دوران سفالگران لعاب قلیایی را ابداع نمودند که این نوع لعاب از قابلیت بیشتری در پذیرش رنگ و لعاب و مینا برخوردار بود.
در این دوران از ظروف سفید و یا به رنگ آبی روشن بودند و در سفال مینایی این دوران ، تزیینات صورت گرفته بیشتر شامل صحنه های شکار می باشد که با استفاده از مینای مشکی و سفید و یا طلایی ، تزیینات بسیار زیبا و جذابی را پدید آورده اند.

کلیه حقوق سایت متعلق به آموزشگاه سفالگری تصویرگران پویا اندیش می باشد