soflgari kodakan 3 - سفالگری کودکان

multi step transitions

آموزش سفالگری کودکان

pouya andish - سفالگری کودکان

سفالگری کودکان

اهمیت خاک رس و سفال در رشد کودک

در سال های اخیر، کاهش بودجه برای برنامه های هنری در مدارس و به خصوص مدارس ابتدایی به عنوان یک نگرانی محسوب شده از این رو تحقیقات زیادی در مورد اهمیت هنر در رشد کودک انجام گرفته است.
یک استاد سفالگری بر این باور دارد که وجود هنر خاک رس یا همان سفالگری مهارت های رشد کودک را شکوفا می کند.

کودکان در سفالگری چه مهارت هایی را بدست می آورند ؟

زمانی که کودکان بین سنین ۶ تا ۱۵ سال سفالگری انجام می دهند، شاهد خواهیم بود که چگونه آنان با استفاده از خاک رس و به دست آوردن تجربه در سفالگری توانستند مهارت هایی شامل افزایش اعتماد به نفس، فن بیان، قابلیت حل کردن مسائل و نظم و انضباط را به طور کامل به دست آورند.
سفالگری باعث می شود کودکان چندین ساعت سرگرم درست کردن آن باشند و آرام شدن کودکان در چندین ساعت، قابل مشاهده است.
برای یک استاد سفالگری لحظه ای بهتر از اینکه یک کودک با شادی برای اولین بار بر روی صندلی بنشیند و دستان خیس خود را روی خاک رس در حال چرخش قرار دهد، نیست.

soflgari - سفالگری کودکان
soflgari koodakan - سفالگری کودکان

آموزش سفالگری کودکان

کودکان با لمس خاک رس به ضرورت آن پی می برند و تجربیات حس لامسه را با سفالگری به خوبی می شناسند.
دانش آموزان آن چیزی را که حس میکنند با شور و شوق بیان می کنند مثلا آن سرد است و یا سفال کامل نشده خود را مرطوب می کنند یا حس می کنند گلی که درست کرده اند سنگین شده است.

کودکان با تجربه تر، مهارت های حرکتی را به خوبی درک می کنند به طوری که یک اثر از خاک رس را با دستان خود خلق می کنند.

چرا کودکان کلاس های سفالگری را دوست دارند ؟

شاید از کلاس سفالگری بتوان به عنوان یکی از کلاس هایی نام برد که کودکان با دستانی خیس و گِلی و با سفال درست شده، تشویق شده و یک حس شوق و آزادی به آن ها دست می دهد.
زمانی که سفال آماده شده ی خود را به منزل می آورند آن را نگه دارید و دور تا دور آن را نگاه کنید که چگونه با دستان خود آن را صاف کرده اند و دیواره ی آن را رنگ آمیزی نموده اند.

درک درست از جهان سه بعدی با آموزش سفالگری به کودکان

سفالگری یکی از نمونه های هنر است که درک درستی از جهان سه بعدی را به کودکان می آموزد.
آن ها از لحاظ شکل و فرم و اندازه می توانند تصاویر ابتدایی اشکال هندسی را درک کنند.

کودکان از ساخته های سه بعدی خود سوال هایی برایشان به وجود می آید، به عنوان مثال: اگر سر خرگوشم بزرگ باشد بدنش فرو نمی ریزد؟ دم سگم را به شکل مستقیم و برجسته بسازم یا به صورت دیگری قرار بدهم؟ در واقع ما کودکان را در چگونگی این سوالات تشویق می کنیم تا از نظر ادراکی مسائل را بهتر حل و فصل کنند.

سفالگری ویژه کودکان

برای کودکان بازی با گِل و خمیر دنیای پر از شگفتگی و هیجان است ، هرآنچه را که دوست می دارند و یا هر آنچه که خوب و بد در باورهایشان ، و در لایه های ذهن کودکانه شان ، حضور دارند ، به شکلی ساده به تجسم آن می نشینند و در طول این بازی جذاب و دوست داشتنی ، خلاقیت های کودکانه به بار می نشیند و نتایج آن خود ، مایه تعجب و حیرت همگان است آموزش با گِل سفالگری برای کودکان به شکل و زبانی ساده صورت می گیرد ، گویی قصه ای بازگو می شود که شخصیت های آن قصه ، جان می گیرند و کودک می تواند آن ها را در میانه دستان خود بگیرد ، لمس کند ، بفشارد ، تغییر دهد  و یا در میانه انگشتان خود به نوازش آن بنشیند .

خوشحال می شویم پاسخگوی سئوالات شما باشیم :

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین فرصت برای ثبت نام کلیه کلاس ها با هزینه های سال 96
+