پتینه روی دیوار

 کاربرد پتینه روی دیوار

خانه مکانی است برای استراحت و آرامش ، جایی که در آن تجدید قوا کرده و برای فعالیت مجدد آماده می شویم. بعضی وقت ها فضای خانه یکنواخت می شود و حس و حال سابق را ندارد. دیدن هر روزه دیوارها و وسایل و دکوراسیون می تواند خسته کننده و تکراری شود. راه حل آن چیست؟
بی هیچ تردیدی چاره این مشکل تغییر دادن دکوراسیون منزل است. برای تغییر دکوراسیون نیازی نیست هزینه های زیادی صرف کنید و دوباره لوازم جدید برای منزل خود بخرید .
یکی از  مدرن ترین شیوه در تغییر دکوراسیون منازل ، پتینه کاری است که در میان بانوان با سلیقه نیز از محبوبیت زیادی برخوردار است. پتینه روی ظروف و اشیای تزیینی کاربرد بسیار گسترده ای دارد و شامل طیف وسیعی از رنگ ها و ترکیبات مختلف می باشد . از اساسی ترین و مهم ترین قسمت ها در دکوراسیون داخلی ، دیوارها می باشند که می توان با ایجاد تغییراتی بر روی آن ها ، فضای داخلی را به کلی دگرگون ساخت.

پتینه روی دیوار

یکی از جالب ترین تکنیک ها در تغییر دکوراسیون ، کاربرد پتینه روی دیوار ، قلمداد می شود. رنگ دیوارها تاثیر زیادی در ظاهر منازل دارد و مکان مناسبی هستند برای انجام طرح های مختلف.سالهاست که برای تزیین دیوارها از تابلوها و دیوارکوب ها استفاده می شود. این تزیینات با اینکه زیبایی و جلوه خاصی را بر روی دیوار به وجود می آورند ولی تا حدی موجب صدمه زدن به دیوار نیز خواهند شد .
در اثر مرور زمان دیوارها آسیب دیده و گاهی نیز ترک بر می دارند.
کاربرد پتینه روی دیوار علاوه بر زیبایی ظاهری به رفع عیوب احتمالی دیوار نیز کمک می کند . رنگ کردن دیوار به صورت ساده نیز می تواند تغییر شگرفی در دکوراسیون ایجاد کند. پتینه کاری روی دیوار در رنگ و بافت ظاهری دیوار تغییر ایجاد می کند.

یادگرفتن هنر پتینه کاری و پتینه روی دیوار از مواردی است که مورد توجه و استقبال زیادی قرار گرفته است .
یکی از موثرترین تکنیک ها در دکوراسیون داخلی پتینه کاری روی دیوار است که بر روی دیوار منازل ، بویژه مدرن کاربرد فراوان دارد.
هر چند انجام این کار نیاز به اساتید با تجربه و کارکرده ای دارد ولی با کمی دقت و صرف وقت می توان طرح هایی ساده اما مبتکرانه و خلاقانه را بر روی دیوارها پیاده سازی کرد.
به جهت  استقبال بی نظیری که از پتینه کاری روی دیوار شده است تصویرگران پویا اندیش در نظر دارد چند تکنیک ساده پتینه کاری روی دیوار را برای علاقه مندان آموزش دهد.

پتینه روی دیوار با استفاده از اسفنج :

ابتدا دیوار را با رنگ مورد نظر رنگ آمیزی کنید.
در این مرحله معمولا از رنگ یکدست و تک رنگ استفاده می شود. برای ایجاد طرح از رنگ متضاد استفاده کنید. بعد از خشک شدن دیوار می توانید کار طراحی را شروع کنید.
در اینجا از تکه ای اسفنج کمک بگیرید. اسفنج را به رنگ مورد نظر و متضاد با زمینه آغشته کرده و رنگ اضافی را با روزنامه بگیرید.
سپس طرح خود را با ضربه زدن به دیوار بر روی آن انتقال دهید . با کمی تمرین می توان زیباترین طرح های خلاقانه را روی دیوار اجرا و پیاده سازی کرد.

پتینه کاری روی دیوار

تکنیک پتینه با پارچه :  از پارچه ای بدون پرز مستطیلی به ابعاد ۱۵ در ۲۰ سانتی متر تهیه کنید. دو سر پارچه را تاب داده و لوله کنید.
این لوله پارچه ای را آغشته به رنگ دلخواه و متضاد زمینه کنید. سپس پارچه مورد نظر را به سراسر دیووار بکشید.
طریقه کشیدن پارچه روی دیوار شبیه وردنه کرن خمیر می باشد.
ایجاد بافت در روی دیوار برای بافت دارشدن و شکل گرفتن پتینه روی دیوار می توان از ترکیب روغن الیف، پودر مل، رنگ روغن و آب استفاده کرد.
این ترکیب را به صورتی درست کنید که خمیری به غلظت ماست باشد. از این ترکیب برای ایجاد بافت روی دیوار استفاده کنید تا هنر و خلاقیت را یکجا مشاهده کنید.

تکنیک رنگ برداری :  ابتدا باید دیوار را به صورت کامل رنگ آمیزی کنید. بهتر است از رنگی استفاده کنید که از حد معمول رقیق تر باشد.
قبل از اینکه دیوار خشک شود ، پارچه ای نخی و بدون پرزی را مچاله کنید و به دیوار ضربه بزنید نیازی به کشیدن نیست و کافی است ضربه بزنید .
نتیجه اثری مهیج ناشی از پاک شدن رنگ و به جای ماندن جای پارچه مچاله شده است.
نکته: در این تکنیک سرعت عمل بسیار مهم و کلیدی است و باید تا قبل از اینکه رنگ خشک شود، رنگ های اضافی را پاک کنید . آغشته کردن پارچه به تینر روغنی  به شما کمک خواهد کرد.

طریقه راه راه کردن دیوار: یکی از طرح های ابتکاری و بسیار محبوب ، تکنیک دیوار راه راه است که به سادگی قابل انجام می باشد.
نقطه مرکز دیوار را پیدا کرده و از خط وسط دیوار را به نوارهای هم اندازه تقسیم کنید.
یکی در میان نوارها را رنگ آمیزی کنید.
با رنگ متضاد قسمت های رنگ نشده را نیز با دقت رنگ کنید.
رنگ نباید در قسمت های قبلی وارد شود . تکنیک دیوار راه راه مناسب کل اتاق نیست و بیشتر به صورت تک دیوار استفاده می شود. هم خوانی رنگ ها در این تکنیک اهمیت زیادی دارد.

کلیه حقوق سایت متعلق به آموزشگاه سفالگری تصویرگران پویا اندیش می باشد