سفال گری یکی از قدیمی ترین صنایعی است که تا به امروز در زندگی بشر به وجود امده است. نمونه های کاوش شده اثباتی بر قدمت هنر سفال گری است که هیچ شکی در آن وجود ندارد. نمونه های سفالی متعلق به هشت هزار سال پیش از میلاد گویای قدمت سفال گری است. بدون تردید سفال های اولیه بدون استفاده از تکنولوژی ساخته شده اند. در ساخت سفال های اولیه ابزاری به جز دستان هنرمند سفال گر وجود نداشته که به گل شکل بدهد.
سفال های اولیه بدون استفاده از چرخ سفالگری ساخته شده و در ساخت آن از تکنولوژی ویژه ای استفاده شده است. با بررسی سفال های قدیمی به خوبی می توان دریافت که ماده اولیه تنها خاک و آب بوده که ورز داده شده است.
قبل از سفالگری انسان با بافت سبدهایی از شاخه های درختان آشنا بود. سفالینه های اولیه تقلیدی بود از سبدهای بافته شده و نقوشی همچون همان سبدهای درختی بر رویشان نقش می بست. در واقه هنرمندان سفال گر طرح هایی همچون سبدهای بافته شده را روی گل ایجاد می کردند.

سفالگری و تکنولوژی

عدم وجود نقش و نگار و طراحی های متنوع بر روی سفال های اولیه نشان دهنده اینست که ابزار لازم برای این کار وجود نداشته است. در طی زمان بشر با ساخت ابزار و استفاده از آن آشنا شد و توانست ابزارهای مختلفی را برای موارد ضروری تهیه کند.
در این زمان با استفاده از ساده ترین ابزارهای ابتدایی امکان ایجاد نقش و نگار بر روی سفال به وجود آمد و سفالینه ها به فراخور هنر سازنده منقش شد. عمده شکل های اولیه که بر روی سفالینه ها نقش بست مربوط به تصاویری اغراق آمیز از حیوانات بود.
پخت سفال توسط آتش و بدون استفاده از کوره انجام میشد که تبحر خاصی نیاز داشت. استفاده از کوره یکی از ایده های خلاقانه برای پخت اشیای سفالی محسوب می شود که منجر به ساخت سفالینه های مقاوم تر شد.

پیشرفت سفالگری با تکنولوژی
در حدود ۳۵۰۰ سال قبل از میلاد تحولی شگرف در صنعت سفالگری ایجاد شد. این تحول اختراع چرخ سفالگری است که توانست جهشی در ساخت سفال به وجود آورد. چرخ سفالگری اولیه با همه سادگی در ساخت و اجرا موثرترین اختراع در زمان خود بوده است.
سپس تکنیک های تزئینی ، نقاشی، برجسته کاری و حکاکی به سفالگری وارد شد و موجب ساخت سفالینه هایی با طراحی های متفاوت شد. تکنولوژی ساخت چرخ سفالگری هر چند در ابتدا ساده بود ولی تحولی بزرگ را در صنعت سفالگری ایجاد کرد.
امروزه با پیشرفت تکنولوژی در همه عرصه های هنری، شاهد تغییراتی در چرخ سفالگری هستیم. اساس چرخ سفالگری با استفاده از برق تغییر کرد. صفحات گرداننده ای که تنها با نیروی ضربه کف پای هنرمند سفالگر به حرکت در می آمد و موجب حرکت صفحه گردی میشد که گل سفالگری بر روی آن استوار بود. این روزها جای خود را به یک دینام برقی داده است که تنها با نیروی برق کار می کند و نیازی به ضربه زدن با پا و استفاده از نیروی انسانی نیست.

سفالگری در گذشته
تکنولوژی و سفالگری

اهرم ها، تسمه های لاستیکی و قطعات آهنی جای استوانه های چوبی را گرفته اند و یک صندلی پلاستیکی ویژه هم برای نشستن سفالگر در نظر گرفته شده است.روش چرخکاری با ورود به صنعت سفالگری پیدایش سفالینه های ابداعی را ممکن ساخت. تکنولوژی در صنعت لعاب کاری نیز به کمک سفالگری امد. این روزها لعاب هایی کاملا شفاف جایگزین لعاب اکسید فلزی قبلی شده اند.استفاده از رایانه های شخصی فرصتی است برای استفاده در همه امور زندگی که باید از آن بهره برد.

از جمله می توان از اپلیکیشن های طراحی برای ساخت و اجرای سفال نیز استفاده کرد. برای طراحی سفالینه های منحصر به فرد و بی نظیر می توان از امکانات نرم افزارهای کامپیوتری بهره برد و پیش از ساخت، طرح ذهنی را سه بعدی به نمایش در آورد. خلاقیت و نوآوری در عرصه هنر سفالگری بدون حد و مرز است و هر روزه شاهد ورود فناوری های پیشرفته در عرصه های هنری و سفالگری هستیم. شکی نیست در آینده با توجه به علاقه ای که در بین جوانان تحصیل کرده وجود دارد صنعت سفالگری پیشرفت های قابل ملاحظه ای را شاهد خواهد بود.

نکنولژی سفالگری

کلیه حقوق سایت متعلق به آموزشگاه سفالگری تصویرگران پویا اندیش می باشد