آموزش لعاب :

ایرانیان در بین مردم سراسر جهان به هنرمندی در لعاب شهره می باشند. این بخاطر آموزش لعاب می باشد که نسل به نسل به یکدیگر منتقل کرده اند .
اغلب هنرهای تجسمی و صنایع ظریف دستی در طول تاریخ توسط هنرمندان این سرزمین تولید شده و در معرض دید جهانیان قرار گرفته است.
لعابکاری نمونه ای زیبا از آفرینش هنری در تمام دنیاست که ایرانیان آن را به نیکویی پرورش داده و نسل به نسل آموزش لعاب را به یکدیگر داده اند .
آثار حجمی و لعابکاری بسیاری از دوران باستان اکتشاف شده است.
لعابکاری ریشه در صنعت سفالگری دارد و ایرانیان در دوران باستان با این صنعت به خوبی آشنا بودند.
سفالینه های ساخته شده در دوران باستان در اغلب مناطق ایران به دست آمده است. شیء ساخته شده با سفال خام پس از خشک شدن به صورت متخلخل است و استحکام خوبی ندارد علاوه بر آن خاصیت تراوش مایعات را داشته و قابل استفاده برای ظروف نمی باشد.
لعاب همان ماده ای است که می تواند جلوی تراوش مایعات را گرفته و سفال متخلخل را صاف و غیرقابل نفوذ نماید.

ظروف لعابکاری شده علاوه بر زیبایی بیشتر دارای ماندگاری بالا می باشند و امکان نگهداری مواد غذایی را نیز دارند.
شاید امروزه بیشتر به منظور جلوه ظاهری و حفظ استحکام از لعاب بر روی اشیاء سفالی استفاده شود . بازار کار برای هنرمندان سفالگر و لعابکار بیش از پیش رونق گرفته است . از این روست که روزانه علاقه مندان بسیاری تمایل به فراگیری این صنعت داشته و کلاس های آموزشی مختلفی نیز برای آموزش لعاب و لعابکاری بر روی سفال و دیگر مواد تشکیل می شود .
نظر به استقبال برای شرکت در کلاس های آموزش هنرهای تجسمی و سفالگری ، تصویرگران پویا اندیش با سال ها تجربه و استفاده از اساتید متخصص و دلسوز ، همچون سال های گذشته اقدام به برگزاری کلاس هایی در زمینه لعابکاری و آموزش کار با لعاب کرده است . شرکت در این کلاس ها برای عموم آزاد بوده و محدودیت سنی ندارد .

آموزش لعاب

آموزش انواع لعابکاری

لعاب ماده ای چسبناک و ساخته شده از ترکیبات گوناکون می باشد که با توجه به اشیاء زیرین و یا رنگ مورد نظر به دو روش اصلی تهیه می شود .

الف- لعاب قلیایی ب- لعاب سربی

الف – لعاب قلیایی

این لعاب مناسب برای لعابکاری بر روی سفال و دیگر اشیا می باشد و با مخلوطی از شیشه قلیایی ، سیلیس خام ، شیشه های خورده و حرارت دیده ، تهیه می شود . ماده قلیایی در این ترکیب را از خاکستر نوعی گیاه به دست می آورند که به گیاه اشنون معروف است .
اشنون گیاهی بوته ای است که در شوره زار می روید که از نیم سوز شده گیاه خاکستر تهیه کرده و پس از سرد شدن به رنگ سیاه  در می آید . همه این مواد و ترکیب در اثر حرارت و یا مقدار درصد مناسبی با هم ترکیب می شوند و با آب در آسیاب های مخصوصی چرخ شده و به صورت نوعی ماده لزج و بی رنگی در می آیند . این مایع بی رنگ همان لعاب است که در لعابکاری قلیایی از آن استفاده می شود و می توان به رنگ دلخواه نیز آن را مزین کرد.

نقش برجسته

ب – آموزش لعاب سربی

برای لعابکاری با لعاب سربی ابتدا باید این لعاب را از ترکیب اکسید سرب ، شیشه خورده و سیلیس خام تهیه کرد . درصد به کار رفته در هر کدام از مواد باید به نسبت صحیحی انتخاب شود تا نتیجه کار رضایت بخش باشد . همان‌طور که مشخص است اکسید سرب در این ترکیب وجه تمایز آن با لعاب قلیایی است . برای تهیه اکسید سرب باید سرب را حرارت داده تا به صورت نرم و قابل انعطافی تبدیل شود . این ماده را با دیگر مواد گفته شده به تحت سایش به صورت پودر در آورده و همچون تهیه لعاب قلیایی با آب ترکیب کرده تا به صورت مایعی بی رنگ و چسبناک تبدیل شود . لعاب سربی می تواند با فلزات مختلف تهیه شده و ترکیب رنگی بسیار متنوعی را ایجاد نماید .

همان‌طور که مشخص است مراحل تهیه لعاب ، کاری است دشوار که خوشبختانه در کارگاه های آموزشی به صورت آماده وجود دارد . موسسه تصویر گران پویا اندیش لوازم ضروری برای لعابکاری ، نقاشی روی سفال ، مجسمه سازی و حتی گل سفال را برای راحتی بیشتر هنرجویان در محل برگزاری کلاس ها به فروش می رساند.

آموزش لعاب در مرکز آموزشی تصویرگران پویا اندیش

به منظور هر چه جذاب تر کردن این دوره آموزشی در نظر گرفتیم تا در طی دوره از آموزش های تئوری و عملی به صورت هم زمان استفاده کنیم . جوانان علاقه مند به کارهای هنری و اصیل ایرانی می توانند در این دوره بسیار جذاب با لعاب و انواع آن آشنا شده و توانایی انجام این کار را به دست بیاورند .
آشنایی با تکنیک های نقاشی و تزیین با لعاب و همچنین پخت لعاب از دیگر موارد پر طرفداری است که آموزش داده می شود . به همراه آموزش لعابکاری ظروف سفالین و سرامیکی که بازار کار خوبی هم دارد . برای کسب راهنمایی بیشتر و آگاهی از تاریخ و ساعت تشکیل کلاس ها با مشاوران رایگان موسسه پویا اندیش تماس بگیرید.
از مجموعه شو روم لعاب های اجرا شده شامل : لعاب سفال ، لعاب سرامیک ، لعاب کاشی و لعاب روی نقوش برجسته و تندیس های مرکز هنرهای تجسمی پویا اندیش از نزدیک بازدید فرمایید .

کلیه حقوق سایت متعلق به آموزشگاه سفالگری تصویرگران پویا اندیش می باشد